Jdi na obsah Jdi na menu
 


Edvin Marton alias Lajos Edvin Csury se narodil v roce 1974 v ukrajinském Uljaku. Jeho otec byl učitelem hudební výchovy a matka houslistka. Díky hudebnímu zaměření rodičů bylo jasné, jakým směrem se Edvin bude ubírat. A ubírá se jím i přesto, že ve třech letech jeho největším přáním
bylo, aby se nějakým zázrakem rozbily jeho nové housle.

O pár let později nahraje kazetu s jeho hraním na housle a vždy ji zapl,aby si rodiče mysleli,jak pilně cvičí. Ovšem jeho talent je neuvěřitelný a v 9 letech získává stipendium na Čajkovského hudební akademii v Moskvě. Takže se v roce 1983 stěhuje do Ruska,kde je až do roku 1991,tedy do svých 18 let a po té se stěhuje na Hudební akademii Liszta Ference v Budapešti.

Po třech letech zde strávených míří roku 1994 na Julliard School of Music v New Yorku. O rok později, roku 1995, ukončuje své studium ve Vídni.Roku 1997 se umisťuje na 1. místě mezinárodní soutěže houslistů v Montrealu (Kanada) a v roce 2006 získává zlatou sošku EMMY.Největší pozornost na sebe však strhl při Galaexhibici na ZOH 2006 v Torinu. Přes 500 milionů diváků u televizních obrazovek mělo možnost pozorovat Jevgenije Pljuščenka za doprovodu Edvina Martona a jeho houslí Stradivarius , vyrobených roku 1698, které má zapůjčené od maďarské vlády do konce života. A jeho bodyguardi nehlídají jeho,ale ty housle.Mají cenu Národní knihovny v Praze.

 

Náhledy fotografií ze složky Edvin Marton

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář